wingchunkungfu.czzpět na úvodní stránku
Články

Sedmadvacetiletý Petr Kozár z Ostravy je na Moravě jediným profesionálním učitelem Lok Yiu Wing Chun - bojového umění, které při svých tréninkových metodách využívá i proslulá hongkongská policie.
K tomuto stylu kung fu, který má své kořeny v klášteře Shao Lin, se subtilní mladík dostal před deseti lety. Dnes patří k nejvyhledávanějším a nejuznávanějším učitelům v Evropě, na Moravě je dokonce jediný. Přesto i nadále bojové umění studuje.

"Začínal jsem v sedmnácti jako mladý kluk, kterého inspirovaly filmy. Navíc jsem byl od dětství menší postavy a chtěl jsem se ubránit," vypráví o svých začátcích Petr. Prvních pět let strávil fyzickým tréninkem, v roce 1999 se mu ale naskytla příležitost stát se osobním žákem německého učitele Wilhelma Blecha, který je jediným evropským zástupcem a adoptovaným synem jednaosmdesátiletého hongkongského velmistra Lok Yiu.

"Tak jsem se dostal až ke kořenům tohoto bojového umění v Hongkongu. Tři roky jsem šetřil, abych se tam podíval a setkal se s mistrem Lok Yiu," popisuje Petr svůj nejsilnější zážitek spojený s uměním Wing Chun. Až studia v Německu přinesla sympatickému Ostravanovi poznání, že toto bojové umění není jen o technice, ale o kompletním a hloubkovém přístupu spojeném s filozofií.

"Dříve jsem býval bouřlivák, dnes jsem absolutně vyrovnaný a klidný člověk. Jinak ani Lok Yiu Wing Chun nejde dělat. Podstatou je mít pod kontrolou nejen své tělo, ale i psychiku. Hlavní myšlenkou je obrana, není to o tom někoho zmlátit. Nevyvyšuje se útok, vlastně jsem za celých deset let neslyšel vysvětlení, jak se útočí," usmívá se Petr, pro kterého se bojové umění stalo civilním zaměstnáním a životním stylem. "Až budeme mít s přítelkyní děti, tak každopádně chci, aby se Lok Yiu Wing Chun věnovaly. Zkušenost, kterou jsem za těch deset let získal, se nesmí ztratit. Je to stejné, jako když otec vybuduje podnik a přeje si, aby měl pokračovatele, syna, kterému by podnik předal," přibližuje své představy o budoucnosti Petr.

Lok Yiu Wing Chun je podle něj ideální příležitostí pro ty, kteří by se rádi zbavili hmotnostního a výškového handicapu. "Já mám šedesát kilo a chci-li eliminovat například čtyřicetikilový rozdíl u někoho, kdo má sto kilo, tak potřebuji pět let tréninku. Nic není zadarmo, žáci musí dřít a trénovat. Neslibuji tedy zázraky, ale za rok už mají žáci první výsledky," dodává Petr s tím, že má připravený i program pro děti. "Učí se v něm základy Wing Chun formou hry, v níž je zakomponován například i strečink a gymnastika. Když u toho vydrží, mohou pak od patnácti let pokračovat v tréninku pro dospělé," uzavírá Petr.

(týdeník Ostrava, únor 2004)
Copyright ©2005 Wing Chun Kung Fu Morava - wingchunkungfu.cz                         DHTML Menu / JavaScript Menu by OpenCube