Historie Wing Chun

Zakladatel Wing Chun Kung Fu, slečna Yim Wing Chun, pocházela z provincie Kwag-Tung v Číně. Vždy se projevovala jako velice zdatná a inteligentní dívka. Na prahu dospělosti se zasnoubila s Leung Bok Chau-em, obchodníkem se solí z Fukien. Brzy poté zemřela její matka a rodina se odstěhovala velmi daleko k úpatí hory Tai Leung na hranici mezi provinciemi Yunan a Szechuan. To vše se odehrávalo během vlády císaře K´anghsi (1662-1722).

V té době bylo velmi kvalitní a silné kung fu v klášteře Siu Lam, známý pod názvem Shao Lin (mladý les), ležící na úpatí hory Sung v provincii Honan. Toto místo bylo největším trnem v oku vládnoucích Manchu, kteří vyslali vojsko, aby na klášter zaútočilo. Byli však neúspěšní. Až po zradě jednoho z mnichů, který klášter zapálil, se podařilo vládnímu vojsku Shao Lin zničit. Mezi pěti přeživšími mnichy, kterým se podařilo probít si cestu ven, byla budhistická abatyše Ng Mui. Ng Mui se usadila v klášteře Bílého Jeřába, který leží na hoře Tai Leung.

Tam seznámila s Yim Wing Chun, která společně s otcem prodávala tofu. Stali se přáteli. Wing Chun byla v té době mladá dáma a její krása vzbudila pozornost místního rváče Wonga. Pokoušel se donutit Wing Chun, aby se za něho provdala. Ng Mui se o všem dozvěděla. Rozhodla se naučit Wing Chun bojové techniky, aby se uměla sama bránit. Wing Chun tedy následovala Ng Mui do hor a začala se učit kung fu. Po skončení výcviku vyzvala rváče Wonga k boji a zvítězila.

Nakonec se Yim Wing Chun vdala za Leung Bok Chau-a a předala mu své umění. Leung Bok Chau ovládal umění dvou motýlích mečů a rozšířil Wing Chun Kung Fu o cvičení s těmito meči. Sám potom dále předal techniky Leung Lan Kwai-ovi, ten zas Wong Wah Bo-vi. Wong Wah Bo byl členem operní skupiny na palubě džunky, kterým Číňané říkali „Červené džunky“. Wong Wah Bo pracoval na palubě společně s Leung Yee Tai-em. Jak náhoda chtěla, pracoval na džunce jeden z Shao Lin-u zachráněných mnichů, mistr Chi Shin. Mistr Chi Shin se na džunce schovával převlečený za kuchaře a naučil Leung Yee Ta-ie „šest a půl techniky s dlouhou tyčí“. Wong Wah Bo byl s Leung Yee Tai-em velmi spřátelen. Vzájemně si vyměňovali zkušenosti z Kung Fu. Společně tedy vylepšili své techniky a dlouhá tyč se stala součástí Wing Chun Kung Fu.

Leung Yee Tai předal své kung fu Leung Jan-ovi, který porazil v souboji mnoho kung fu mistrů a velmi se proslavil. On později naučil své umění Chan Wah Shun-a, který vzal před mnoha desetiletími Yip Man-a za žáka. Velmistr Yip Man byl za svého života nejváženějším mistrem a propagátorem Wing Chun stylu.

Přímá a čistá linie po velmistru Yip Man-ovi pokračuje dodnes a nese název „Lok Yiu Wing Chun International Martial Art Assiciation“, pod vedením synů velmistra Lok Yiu, mistra Lok King Kong a mistra Lok King Sang, působících v Hongkongu. Mistra Wilhelma Blecha přijal velmistr Lok Yiu za svého todai (žáka) a měl v něm jediného evropského zástupce. Petr Kozár byl žákem mistra Wilhelma Blecha a nyní pokračuje ve výcviku u svých kung fu strýců mistra Lok King Kong a mistra Lok King Sang snů velmistra Lok Yiu v Hongkongu.

(Historii napsal velmistr Yip Man. Úpravy posledního odstavce Petr Kozár.)