Rodina Lok Yiu

V každém tradičním stylu kung fu se ctí rodina a tradice s rodinou spojené. Umění se předává s otce (si-fu) na syna (to-dai). Syn nemusí být jen vlastní, ale může být také přijat do rodiny podle tradice kung fu.

V roce 1957 se velmistrovi Lok Yiu a jeho ženě narodila dvojčata. Dva synové, kteří měli již předem určený osud pokračovatelů tradice Lok Yiu Wing Chun Kung Fu. Osud se naplnil. Mistr Lok Kong a mistr Lok Sang jsou zárukou zachování tradičního wing chun pro další generace.

V roce 1992 přijal velmistr Lok Yiu za žáka Wilhelma Blecha. Mistr Wilhelm Blech si po několika letech usilovného cvičení a snahy porozumět Lok Yiu Wing Chun zasloužil místo v rodině velmistra Lok Yiu a díky jeho umění si mají možnost Evropané sáhnout na tradici čínského kung fu. “ Si-fu mi mnohokrát vyprávěl o rodině velmistra Lok Yiu, ve které má sice mistr nejvyšší slovo, ale společně s jeho ženou, jež se mlčky a v sedě účastní tréninku již několik desítek let, tvoří nádherný vyrovnaný pár.

Synové velmistra dnes převzali po svém otci odpovědnost za výuku ve školách v Hongkongu a Evropě. Důležitou roli a místo v rodině mistra má také Benny Cheong, který překládá z čínštiny do angličtiny. Patřit do generace kung fu rodu velmistra Lok Yiu je obrovská čest.“

napsal Petr Kozár
zástupce Lok Yiu Wing Chun pro region Moravy