Škola Lok Yiu Wing Chun Kung Fu slaví kulatiny

Ač se to mnohdy nezdá, čas nezadržitelně plyne jako voda a nyní je to již deset let, co naše škola čínského kung fu wing chun [wing čun] patří pod křídla hongkongského velmistra Lok Yiu (1922 – 2006) a jeho rodiny prostřednictvím jeho jediného nečínského žáka mistra Wilhelma Blecha (SRN), který právě před deseti lety přijal Petra Kozára za svého osobního žáka.

Málokterá škola bojových umění u nás se může pochlubit tak krátkou cestou k prameni umění kung fu, jako právě ta naše.

Wing chun je staré čínské umění boje, vyvinuté šaolinskou mniškou Ng-Mui, vyznačující se drtivými údery vedenými tak, že zároveň tvoří neprostupnou obranu využívající maximální množství soupeřovy energie. Toto umění je vůči jiným stylům unikátní i tím, že obsahuje pouze hrst pohybů, které se dají rozmanitě míchat a kombinovat. Ve školách wing chun je důležitý osobní kontakt žáka se svým učitelem, neboť jen tak je možno rozvíjet schopnosti a vědomosti žáka potřebné k tomu, aby rostl a chápal.

Za těch několik let, co jsme členy European Lok Yiu Wing Chun Martial Arts Association (ELYWCIMAA), si škola vydobyla respekt mezi ostatními kluby a školami, i když se nemůžeme pochlubit žádnými úspěchy ze sportovních klání, neboť wing chun je bojové umění v jeho původním slova smyslu a ne sport.

Ke každému výročí patří nějaké to přání a tak mi dovolte škole a celé „kung fu“ rodině popřát do dalších let mnoho pilných žáků, kteří budou ctít učení a odkaz velmistrů Yip Mana a Lok Yiu a budou dělat čest jejich jménu a památce.

9. dubna 2009         napsal Martin Duží